Sekcja lekkoatletyczna

Sekcja lekkiej atletyki powstała przy KS Unia w 1946 roku.

Do zawodników uprawiających lekką atletykę należeli początkowo biegacze: Jan Fiałkowski, Jan Wasielewski, Jan Zaranek. Pierwszy z nich w latach 1931–1939 trenował wspólnie z Januszem Kusocińskim i był typowany do reprezentacji Polski.

Jan Wasielewski w biegu ulicznym w Gniewkowie w latach działalności sekcji lekkiej atletyki.

Po upływie trzech lat do sekcji lekkiej atletyki przychodzili zawodnicy innych mało popularnych dyscyplin sportu. W tamtym okresie największą popularnością cieszyły się konkurencje biegowe i rzutowe. Zawodnicy tej sekcji występowali jedynie przed własną publicznością i nie brali udziału w zmaganiach z innymi drużynami. Działalność sekcji była skierowana na rozbudzenie zamiłowań do uprawiania sportu i przyjmowano do niej wszystkich chętnych, gdyż w tym widziano przyszły rozwój sportu na terenie miasta Gniewkowo.

Kilka lat później sekcja lekkiej atletyki funkcjonowała przy KS Start nr 174 w Gniewkowie. W ramach działalności sekcji organizowane były masowe imprezy w Gniewkowie z udziałem w osób niezrzeszonych. Celem było propagowanie sportu wśród mieszkańców miasta oraz budzenie zamiłowania do uprawiania lekkiej atletyki.

Krótka działalność sekcji (1946-1956) nie przyniosła jej członkom poważniejszych osiągnięć. Przyczyną zaprzestania uprawiania tej dyscypliny, zwanej „królową sportu” był m.in. brak kadry trenerskiej, instruktorskiej oraz środków finansowych.

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości