Sekcja biegów na orientację

Sekcja biegów na orientację przy SRKS Start-Unia Gniewkowo powstała dnia 6 lutego 1975 roku. Inicjatorem powstania była Barbara Kocikowska, nauczycielka SP 2 w Gniewkowie. Do sekcji należała młodzież klas ze szkół podstawowych. Przez szereg lat do sekcji należało wielu członków. Instruktorem była Barbara Kocikowska, a kierownikiem jej mąż - Czesław Kocikowski.

Pod pismem podpisani byli Sekretarz klubu Marian Tepper i vice Prezes klubu do spraw finansowych Bolesław Frąszczak.

Dnia 2 czerwca 1976 roku, instruktorka Barbara Kocikowska wspólnie z Zarządem SRKS – Start-Unia, zorganizowała pierwsze zawody pod nazwą: Mikrozawody biegu na orientację. Trasa została przygotowana w pobliskim lesie. Zawody wygrał Tomasz Frąszczak.

W dniu 15 sierpnia 1976 roku sekcja wyjechała na zawody, które odbyły się w Chełmnie. Sekcja w składzie: Stanisława Fengler, Tomasz Frąszczak, Czesław Kocikowski, Piotr Laks, Jerzy Mikołajczak, Jacek Ratajczak, Janusz Tomasik, Jan Woźniak, Marian Zawadzki, zdobyła tam drugie miejsce na sześć rywalizujących drużyn, co było dużym sukcesem.

Za namową inicjatorów biegania w Gniewkowie w 1977 roku do sekcji wstąpił (już wtedy najstarszy jej członek) 38-letni Jan Woźniak, który w 1979 roku pełnił obowiązki instruktora, po rezygnacji Barbary Kocikowskiej. Po ukończeniu kursu w Poznaniu i Warszawie stał się instruktorem pełnoprawnym, nie przestając być czynnym zawodnikiem. W sekcji startowano w kilku kategoriach.

W dniach 10-11 wrzesień w 1977 roku w Poznaniu zostały zorganizowane zawody w biegach na orientację. Sukcesem sekcji z Gniewkowa było zajęcie I miejsca w biegu nocnym.

Spółdzielcze Koło Sportowe Warszawianka zorganizowało w Zalesiu Górny i Taborze VII Międzynarodowe Biegi Orientacyjne Zrzeszenia Sportowego Start. Zawody dwudniowe (1-2 październik 1977 roku), indywidualne i sztafetowe skupiły reprezentantów Bługarii, Czechosłowacji, Finlandii, Niemieckiej Republiki Demokratycznej oraz Polski. Wśród nich zawodnicy SRKS Start-Unii: Stanisława Fengler (2 miejsce w K-35), Tomasz Frąszczak (8 miejsce w M-15), Piotr Laks (21 miejsce w M-15), Jerzy Mikołajczak, Jacek Ratajczak (17 miejsce w M-15), Krystyna Rosińska (3 miejsce w K-35).

W dniach 10-11 czerwca 1978 roku odbyły się zawody o Puchar Targowy Poznania. Dobrym występem popisał się Janusz Tomasik, który zdobył trzecie miejsce w kategorii M- 15.

Mapka uczestników zawodów o Puchar Targowy – Poznań 1978 r.

Od 1982 roku kierownikiem sekcji był Jerzy Ratajczak, który rozpoczął także uprawianie tej dyscypliny. Wcześniej tzn. w 1978 roku startował już z reprezentacją Chorągwi Bydgoskiej ZHP w VI Harcerskich Ogólnopolskich Zawodach na Orientację. Zdobył tam wśród instruktorów VI miejsce. W zawodach tych startowali również reprezentanci Hufca gniewkowskiego ZHP. Zawody te odbyły się w Perkozie k/Olsztynka.

Współpraca z instruktorem sekcji biegów na orientację przy SKS Start-Unia zaowocowała pierwszymi poważnymi zawodami organizowanymi w gminie Gniewkowo.

Pamiątkowy emblemat sekcji biegów na orientacje.

Dnia 10 października 1982 roku w Suchatówce odbyły się ogólnopolskie biegi na orientację, których inicjatorem i współorganizatorem był SKS Start-Unia wspólnie z OKS Otwock. Były to pierwsze tego typu zawody o „Puchar Kujaw”, zaliczane do VI Otwockiego biegu na orientację, który z kolei był wliczany do VIII rundy Drużynowych Mistrzostw Polski w tej konkurencji. Zawody te rozegrane były z wykorzystaniem mapy, której autorem był Henryk Buchelt z Łodzi, a która wykonana została w 1981 roku. Pomocy w przeprowadzeniu tych zawodów udzielili także żołnierze wojsk lotniczych z Inowrocławia.

Dopiero od tej pory rozpoczęło się „prawdziwe bieganie na orientację”, gdyż do przeprowadzenia zawodów jak i treningów potrzebna była specjalistyczna mapa, której wcześniej brakowało.

„Puchar Kujaw” był cykliczną imprezą, w której zawodnicy regularnie startowali i to z powodzeniem. Początkowo gospodarze nie mogli, zgodnie z regulaminem uczestniczyć w tych zawodach, jednak w rozgrywanej dzień wcześniej imprezie w Otwocku, Katarzyna Buzuk, wygrała kategorię K-10, przed Haliną Szulc. Kategorię M-10 wygrał Juliusz Woźniak przed Radosławem Woźniakiem. W 1983 roku dopuszczono do rywalizacji młodocianych gospodarzy zawodów i na własnym terenie, w Zajezierzu, okazali się oni bezkonkurencyjni w dwóch kategoriach – w M-11 zwyciężył Sławomir Rogoziński, a w M-13 Juliusz Woźniak, ponadto Marlena Smolarska była druga w K-11. Rok później (1984) reprezentacja Gniewkowa nie uczestniczyła w zawodach tej edycji.

Swoje zawody mieli także weterani. Pierwsze zawody rozegrano w Siedlcach. Startował w nich Jan Woźniak. Drugie zawody pucharowe tej kategorii odbyły się w Gniewkowie w dniach 28-29 czerwca 1986 roku. Gospodarze imprezy, nie mogli jednak w niej zatem uczestniczyć. Autorami mapy, według której biegali zawodnicy byli Janusz Pilichowski i Jarosław Bartczak.

Weterani startowali w trzecim (1987) pucharze w Otwocku, ale bez większych sukcesów. W czwartym (1988) w Katowicach zajęli odpowiednio miejsca 10 w M-35 – Janusz Pilichowski, 14 – w M-40 Jerzy Ratajczak, 17 w M-45 – Jan Woźniak. W 1989 roku w Lesznie nie było sukcesów.

Weterani brali też udział w zawodach organizowanych poza granicami naszego kraju. W sierpniu 1984 roku pojechali do Czechosłowacji na zawody organizowane przez klub Iskra Nowy Bór. Rok później pojechali na Węgry na zawody Hungaria Kupa. Następnie ponownie do Czechosłowacji do Nowego Boru (1987), by później pojechać do Lwowa na Ukrainę w 1989 roku. 

Jerzy Ratajczak (czwarty od prawej) w biegu na orientację na Ukrainie.

W 1985 roku przyszedł największy sukces sportowy sekcji. Jarosław Bartczak został mistrzem Polski juniorów w biegach nocnych, potem (1987) zdobył także brązowy medal. Ten sam zawodnik w 1984 roku zajął 1 miejsce w Mistrzostwach Województwa Gdańskiego i 5 miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Polski (Chodzież), a w rankingu Polski w 1986 roku był 4 (M-17) i 11 w 1987 (M- 19), a w 1987 roku sztafeta dziewcząt w składzie – Kamila Pilichowska, Alina Ratajczak, Marlena Smolarska, zdobyła srebrny medal Mistrzostw Polski Sztafet. Gniewkowo nie miało nigdy medali Mistrzostw Polski.

Jedną z największych imprez zorganizowanych na terenie Gminy Gniewkowo były także V Mistrzostwa Polski w Biegach Długodystansowych na Orientację rozegrane dnia 14 kwietnia 1985 roku. Dotychczas nie było w mieście imprezy tej rangi. Była to nagroda za prężną działalność gniewkowskiego SKS Start-Unia. Startowało 170 zawodników z 23 klubów w pięciu konkurencjach. Przed startem złożono pamiątkowe wiązanki kwiatów w lesie na obelisku. Zawody stały na wysokim poziomie organizacyjnym.

V Mistrzostwa Polski organizowane w Zajezierzu.

W tym samym roku (1985) Tomasz Tomasik i Mariusz Tepper otrzymali powołanie od Polskiego Związku Lekkiej Atletyki na zgrupowanie kadry do Suchej Doliny. Później pojechali na testy wydolnościowe do Warszawy, na stadion Marymontu. W 1986 roku powołanie do kadry juniorów otrzymali: Marlena Smolarska i Jarosław Bartczak.

Duże wyróżnienie spotkało także gniewkowski SKS Start-Unia w 1987 roku, gdyż powierzono mu organizację międzynarodowych zawodów w biegach na orientację w ramach wieloboju pod hasłem: Braterstwo i przyjaźń. W zawodach tych uczestniczyło 8 ekip reprezentujących: Bułgarię, Czechosłowację, Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną, Mongolię, NRD, Węgry, Związek Radziecki i Polskę.

Po 1989 roku wielu zawodników zrezygnowało ze startów, a ci którzy zostali, przenieśli się do bydgoskiego Zawiszy. W tym samym roku sekcja biegów na orientację zaprzestała działalność w SKS Start-Unia, spowodowane było to brakiem odpowiednich środków finansowych. Trudno było pozyskać środki na kosztowne wyjazdy.

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości