Lata 1950-1970

W 1957 roku działający bardzo krótko ZS Spójnia będący blisko upadku, na walnym zebraniu przekształcono klub w nową organizację pod nazwą Spółdzielczo-Rzemieślniczy Klub Sportowy Start–Unia (dalej: SRKS Start-Unia) pod patronem Spółdzielni Pracy Wosko-Chemia w Gniewkowie. Działalność klubu została oparta na statucie, który upoważniał do uprawiania sportu wszystkich chętnych.

Na walnym zebraniu powołano Zarząd Klubu, w skład którego weszli:
Ludwik Lelewski – prezes, Bolesław Frąszczak, Marian Józefowski, Marian Majewski, Marian Tepper – członkowie. Były prezes Koła Sportowego Start Kazimierz Jasiewicz, za zasługi dla rozwoju sportu w Gniewkowie, otrzymał godność Prezesa Honorowego SRKS Start-Unia.

SRKS Start-Unia w Gniewkowie od pierwszych dni swej działalności tj. od 1957 roku skupiał zawodników sekcji piłki nożnej. Barw miasta bronili zawodnicy grający uprzednio w KS Start nr 174 oraz ZS Spójnia. W pierwszych latach istniała tylko drużyna seniorów, która występowała w rozgrywkach klasy „C”. Prowadzona była przez zasłużonego piłkarza Gniewkowa Mariana Majewskiego, a następnie instruktora Mariana Teppera.

Drużyna piłki nożnej prowadzona przez Stefana Sobeckiego i kierownika Leonarda Nowickiego została wprowadzona do klasy „B” województwa bydgoskiego. W miarę napływu młodych zawodników do klubu, dzięki inicjatywie działaczy, którzy przeprowadzili nabór w szkołach podstawowych, utworzono we wrześniu 1958 roku drużynę trampkarzy oraz juniorów. Zespoły szkolone były przez instruktora Stefana Sobeckiego pochodzącego z Torunia. Juniorzy wywalczyli awans do klasy „B”.

Dnia 7 sierpnia 1959 roku drużyna SRKS Start-Unia występowała na własnym boisku w turnieju wśród 8 drużyn. Drużyna bardzo udanie wypadła w tych rozgrywkach. Błyskawiczny Turniej Piłki Nożnej został zorganizowany w Gniewkowie z okazji Festiwalu Młodzieży i Studentów Świata, na który to zbierano dochody finansowe. W tym zacnym przedsięwzięciu występowały następujące drużyny: Cuiavia Inowrocław, Goplania Inowrocław, Gopło Kruszwica, Noteć Mątwy, Orlęta Aleksandrów Kujawski, Pogoń Mogilno, Start-Unia Gniewkowo, Unia Janikowo. Reprezentacja miasta zdobyła wysokie - trzecie miejsce.

W 1962 roku drużyna brała udział w XVI Turnieju Piłki Nożnej o Puchar miasta Kowalewa. Na tej imprezie zespół zdobył trzecie miejsce, co było dużym sukcesem. Harmonijna praca trenerów (pierwszym trenerem piłki nożnej po złożonym egzaminie we Wrocławiu pod koniec lat 50 – tych został Marian Tepper, który od roku 1953 pełnił funkcje sekretarza klubu), i kierownictwa drużyn seniorów, juniorów oraz trampkarzy przyczyniła się w latach 1963-1965 do ciągłego wzrostu umiejętności i poziomu gry zawodników. Juniorzy często zasilali drużynę seniorów, a młodzi koledzy z drużyny trampkarzy grali w zespole juniorów, którzy w 1964 roku wywalczyli awans do klasy „A”.

W 1963 roku obchodzone były uroczystości XXX-lecia KS Unia i X-lecia KS Start-Unia nr 174. Program obejmował okolicznościową akademię w hali sportowej, wymarsz uczestników na stadion, zawody piłki nożnej trampkarzy, juniorów, zawody kolarskie, biegi i gry dla dzieci oraz imprezy rozrywkowe przy ognisku. Z tej okazji wydano pamiątkową kartę z nazwiskami działaczy i czynnych piłkarzy od 1933 do 1963 roku oraz od 1953-1963 roku.

W 1964 roku sekcja piłki nożnej zrzeszała 58 zawodników. W skład sekcji wchodziły 3 drużyny:
zespół seniorów – klasa „A”,
juniorów – klasa „B”
oraz zespół trampkarzy.
Seniorzy na końcu rundy jesiennej w 1964 roku zajmowali drugie miejsce, natomiast juniorzy pierwsze miejsce lecz w rozgrywkach klasy niższej. Drużyny te były prowadzone przez instruktora Stefana Sobeckiego. Zespołem trampkarzy zajmował się Marian Tepper.

W roku następnym seniorzy zajęli dziewiąte miejsce w rundzie jesiennej zdobywając 10 punktów, w rozgrywkach grupy drugiej „A” klasy. Piłkarze w rundzie wiosennej w dramatycznych okolicznościach (zabrakło jednego punktu), zmuszeni byli opuścić szeregi klasy „A .

Kolejne niepowodzenia piłkarzy i spadek drużyny seniorów do klasy „B” skłoniły zarząd do szukania dróg wyjścia z niekorzystnej sytuacji i wtedy, w 1966 roku z inowrocławskiego klubu Start-Cuiavia przeszedł do Gniewkowa instruktor i zawodnik Zygmunt Lewandowski. Od samego początku zaangażował się mocno w szkolenie seniorów i juniorów. Będąc trenerem przez kilka sezonów grał także jako zawodnik i mógł reagować na bieżąco w trakcie meczów. Nieco później z Cuiavii do SRKS Start-Unia przeszli zawodnicy: Kazimierz Czyż, Tadeusz Niemczyk, Henryk Roszak, Jan Różański, a także w latach 60 – tych i 70 – tych: Henryk Królikowski, Ryszard Rowiński, Bogdan Wawrzyński – były hokeista I-ligowej drużyny Pomorzanin Toruń.

W ramach przygotowań do sezonu, drużyna Start-Unii rozegrała mecz sparingowy z III ligową drużyną Aktywist ze Strasfurtu. Spotkanie zakończyło się wynikiem 2:1 dla gospodarzy.

Pamiątkowe zdjęcie przed meczem międzynarodowym z NRD​.

Drużyna po roku czasu tj. w 1967 wróciła w szeregi klasy „A”, a rok później, kiedy miasto obchodziło jubileusz 700-lecia była bliska awansu do ligi okręgowej. Klub dla pozyskania nowych zawodników organizował spotkania towarzyskie i turnieje, takie jak: Błyskawiczny Turniej w Piłce Nożnej Zrzeszenia Sportowego Start – drugie miejsce drużyny gniewkowskiej, Puchar Przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej, Puchar Rady Zakładowej – Powszechnej Spółdzielni Spożywców.

Drużyna seniorów SRKS Start-Unia w latach 1966-1970.

Klub, w trosce o stały napływ następców do drużyn piłkarskich, zaangażował w 1966 roku trenera Mariana Teppera. Miał on szkolić trampkarzy, których na początku było 22. Już w 1967 roku zajęli oni drugie miejsce w grupie. Od 1968 roku utworzono szkółki piłkarskie w porozumieniu z dyrektorami szkół. Zwracano też uwagę na aspekty wychowawcze. Wyniki po krótkim czasie były zaskakujące. W sezonie 1968-1969 drużyna zdobyła mistrzostwo klasy „A”, zapewniając sobie miano najlepszego zespołu województwa, a w 1969 roku zdobyła Puchar Polski i tytuł wicemistrza okręgu. Było to ogromne osiągnięcie trenera i samych zawodników.

Juniorzy SRKS Start-Unia w 1970 r.

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości